هر آنچه که درباره دوربین های مداربسته بی سیم باید بدانید

هر آنچه که درباره دوربین های مداربسته بی سیم باید بدانید

4.1 8
هر آنچه که درباره دوربین های مداربسته بی سیم باید بدانید هر آنچه که درباره دوربین های مداربسته بی سیم باید بدانید

در چند سال اخیر ، دوربین های مداربسته بی سیم یا همان دوربین های وایرلس، محبوبیت زیادی پیدا کرده اند. علت این محبوبیت، عدم نیاز به کابل کشی و نصب آسان این گونه دوربین هاست که نیاز به تجربه و مهارت خاصی ندارد. البته هنگامی که از عبارت "عدم نیاز به کابل کشی" استفاده می کنیم، منظور این است که این دوربین ها برای ارسال داده هایی همانند تصویر و صدا نیازی به کابل ندارند اما در هر صورت باید از طریق کابل، برق رسانی شوند. البته نوع دیگری از دوربین های بی سیم وجود دارد که به معنای کامل بی نیاز از سیم کشی هستند، این دوربین ها باتری خور می باشند اما مثل هر وسیله باتری خور دیگری، هر چند وقت یکبار نیاز به شارژ باتری دارند. 

 

انواع دوربین مداربسته بی سیم
 

دوربین مداربسته بی سیم، داده های خود را به دو روش آنالوگ و دیجیتال ارسال می کنند

 دوربین  مداربسته بی سیم آنالوگ

دوربین بی سیم آنالوگ از طریق فرکانس رادیویی، تصویر و صدا را ارسال می کند. عموما، این روش تا برد 91 متر امکان ارسال داده ها را دارد. البته، این موضوع در مورد فضای باز صدق می کند. در داخل ساختمان، موانعی همانند دیوارها، درها و اثاثیه، برد دوربین ها را کاهش می دهند.

دوربین های مداربسته بی سیم آنالوگ در سه فرکانس کار می کنند 900MHz، 2.4GHz و 5.8GHz. در حال حاضر، بیشتر دوربین های بی سیم در فرکانس 2.4GHz کار می کنند. البته، بسیاری از لوازم الکترونیکی دیگر همانند تلفن های بی سیم، مودم های بی سیم ، دسته های بی سیم کنسول بازی و غیره نیز در همین فرکانس فعالیت می کنند. بنابراین امکان تداخل سیگنال این گونه دستگاه ها، با دوربین های مداربسته بی سیم آنالوگ وجود دارد.

مزایا دوربین های مداربسته بی سیم آنالوگ
 

 1.  مقرون به صرفه

 2.  امکان ارسال سیگنال دوربین به چندین گیرنده

معایب دوربین های مداربسته بی سیم آنالوگ
 

 1.  امکان تداخل سیگنال دوربین با تجهیزات الکترونیکی دیگر

 2.  نبود هیچ علائم و نشانگری برای تست قدرت سیگنال 

 3.  امکان هک کردن دوربین ها به دلیل کارکرد دوربین در فرکانس ثابت

 4.  ارسال یکطرفه سیگنال از دوربین به گیرنده  

دوربین های مداربسته  بی سیم دیجیتال (IP)

دوربین های مداربسته بی سیم دیجیتال، تصویر و صدا را به صورت بسته های دیجیتالی رمزگذاری شده، از طریق فرکانس رادیویی، در شبکه ای با پهنای باند بالا، ارسال می کنند. بسته به استاندارد پشتیبانی شده در دوربین، عموما تا برد 200 متر، امکان انتقال اطلاعات وجود دارد. البته این موضوع در فضای باز صدق کرده و در حالی ست که دوربین و access point بتوانند بدون وجود مانعی، یکدیگر را ببینند.

مزایا دوربین های مداربسته بی سیم دیجیتال

 1.  برد بالا

 2.  کیفیت بالای تصویر و صدا

 3.  امکان انتقال دو طرفه اطلاعات 

 4.  امکان ارسال فرامین به دوربین، همانند روشن کردن چراغ LED دوربین

 5.  امکان نصب کارت حافظه و ضبط تصاویر دوربین بر روی آن

 6.  امنیت بالاتر نسبت به دوربین بی سیم آنالوگ

استاندارد 802.11 دوربین مداربسته بی سیم

رایج ترین مجموعه استانداردهای بی سیم ، IEEE 802.11 است. از آنجایی که تفاوت زیادی بین استانداردهای 802.11 وجود دارد، هنگام خرید دوربین وایرلس، باید به نوع استاندارد پشتیبانی شده دوربین توجه شود، در جدول زیر به چند استاندارد رایج 802.11 اشاره شده است

 

 همانطور که گفته شد، در عمل، به دلیل وجود موانع ممکن است نرخ انتقال داده پایین تری را برای این استانداردها تجربه کنید. 

 استاندارد IEEE 802.11ac که مطمئنا در آینده ای نزدیک، به دوربین های مداربسته  بی سیم اضافه می شود در باند 5GHz فعالیت می کند و نرخ انتقال داده به مراتب بالاتری را دارد.

آیا برای استفاده از دوربین مداربسته بی سیم به اینترنت نیاز داریم؟

خیر، دوربین مداربسته بی سیم از طریق شبکه WiFi داخلی تصاویر خود را به مانیتور یا دستگاه ذخیره ساز ارسال می کند، فقط در زمانی که بخواهیم تصاویر دوربین ها را از خارج شبکه WiFi ببینیم ، مثلا در زمانی که از محل کار بخواهیم تصاویر دوربین های خانه را ببینیم، از اینترنت استفاده می کنیم.

موارد استفاده از دوربین مداربسته بی سیم

دوربین های مداربسته بی سیم در مکان هایی که نصب موقت دارند، بسیار کاربردی می باشد. به طور مثال مستاجری که نیاز به نصب دوربین مداربسته به صورت موقت دارد و نمی خواهد برای کابل کشی داخل دیوارها و سقف، به ساختمان آسیبی وارد کند، می تواند از مزایای دوربین بی سیم بهره ببرد.

کابل کشی دوربین مداربسته در مناطقی که موانعی همانند درخت ، بافت گیاهی، خیابان و سایر موانع وجود دارد، بسیار دشوار می باشد. در چنین شرایطی از دوربین مداربسته بی سیم استفاده می شود. به طور مثال، پلیس شهر نیویورک، هزاران دوربین مداربسته بی سیم را در تیر چراغ های شهری نصب کرده است.

پیشنهاداتی در انتخاب و راه اندازی دوربین بی سیم

هنگام خرید دوربین مداربسته بی سیم، حتما از کیفیت و ثبات شبکه وای فای خود، اطمینان حاصل کنید.

در شبکه های بی سیم که قطع شدن اتصال دوربین مداربسته، حتی برای چند ثانیه، باعث از دست رفتن تصاویر می شود؛ قابلیت ANR بعضی از دوربین ها می تواند تاثیر به سزایی در ثبات عملکرد سیستم نظارت تصویر بی سیم شما داشته باشد. دوبین های مداربسته  بی سیم با قابلیت ANR، در صورت قطع شدن اتصال به شبکه، امکان ضبط خودکار تصاویر بر روی کارت حافظه را دارند. در صورت برقرار شدن مجدد اتصال شبکه، اطلاعات کارت حافظه به دستگاه ذخیره ساز ارسال می شود.

حتما از دوربین بی سیمی که رمزگذاری WPA/WPA2 را پشتیبانی می کند، استفاده کنید و هنگام انتخاب پسورد، از کلمات عبور متشکل از حروف بزرگ و کوچک و کاراکترهای خاص و اعداد استفاده کنید.

هنگام راه اندازی شبکه وایرلس، پهنای باند access point و تجهیزات شبکه را باید در نظر گرفت. مثلا در دوربین های تحت شبکه با استاندارد 802.11g بیشتر از 4 یا 5 دوربین را نباید به یک access point وایرلس متصل کرد.

چنانچه از برد دوربین بی سیم راضی نبودید می توانید از تقویت کننده های سیگنال و یا آنتن های مخصوص استفاده کنید.

دوربین های مداربسته بی سیم UNV
 

دوربین های مداربسته  بی سیم برند UNV در دو نوع بولت و دام موجود می باشد که از دو مدل محبوب و پرطرفدار آن می توان به مدل های بی سیم 2 و4 مگاپیکسلی اشاره کرد. این دوربین های تمامی استانداردهای 802.11b/g/n را پشتیبانی کرده و امکان رمزگذاری به روش های WEP, WPA-PSK/WPA2-PSK را دارند. همچنین، تمامی دوربین های مداربسته  بی سیم UNV دارای استاندارد IP67 بوده و امکان نصب در فضای باز و شرایط سخت محیطی را دارند. 

دوربین های مداربسته  بی سیم UNV امکان اتصال کارت حافظه تا ظرفیت 256 گیگابایت را داشته و از قابلیت ANR پشتیبانی می کنند. همچنین، این دوربین ها از کدک فشرده سازی اختصاصی Ultra 265 بهره می برند که با استفاده از تکنولوژی درک هوشمند مناطق (IRP) حجم تصاویر ارسالی را کاهش داده و تا 75% در هزینه های پهنای باند و حافظه ذخیره سازی صرفه جویی می کند.

 

 
IPC2122SR3-F40W-D IPC322SR3-VSF28W-D IPC2124LR3-F40W-D مدل
4mm 2.8mm 4mm نوع لنز
30 متر 30 متر 30 متر دید در شب
دیجیتال دیجیتال دیجیتال WDR
پشتیبانی از کارت حافظه تا ظرفیت 256 گیگابایت پشتیبانی از کارت حافظه تا ظرفیت 256 گیگابایت پشتیبانی از کارت حافظه تا ظرفیت 256 گیگابایت ذخیره سازی
Ultra 265,H.265, H.264, MJPEG Ultra 265,H.265, H.264, MJPEG Ultra 265,H.265, H.264, MJPEG فشرده سازی
امکان ارسال 3 جریان ویدئویی امکان ارسال 3 جریان ویدئویی امکان ارسال 3 جریان ویدئویی جریان ویدئویی
IP67 IP67,IK10 IP67 درجه محافظت
دارد دارد دارد هوشمند

دیدگاه


در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید !