بهترین روش ضبط تصاویر و مدیریت دوربین مداربسته با NVR است یا نرم افزار VMS ؟

بهترین روش ضبط تصاویر و مدیریت دوربین مداربسته با NVR است یا نرم افزار VMS ؟

5.0 1
بهترین روش ضبط تصاویر و مدیریت دوربین مداربسته با NVR است یا نرم افزار VMS ؟ بهترین روش ضبط تصاویر و مدیریت دوربین مداربسته با NVR است یا نرم افزار VMS ؟

ضبط تصاویر و مدیریت دوربین مداربسته با NVR یا نرم افزار VMS ؟ 

هر دو راهکار دستگاه NVR و نرم افزار VMS در صورتی که حرفه ای بوده و از کیفیت خوبی برخوردار باشند، عملکرد مطلوبی در ضبط و نگهداری تصاویر و مدیریت دوربین های مداربسته دارند. اما در هر راهکار مزایا و معایبی وجود دارد که باعث شده تا هر مشتری با توجه به کاربرد و نیاز خود، یکی از این راهکارها را به دیگری ترجیح دهد. در مقاله زیر این دو راهکار را شرح داده و سپس درباره عمده تفاوت های این دو راهکار صحبت می کنیم

 

دستگاه NVR

دستگاه ذخیره ساز ویدئویی (NVR) یک سخت افزار اختصاصی با نرم افزار از پیش نصب شده، برای مدیریت دوربین های مداربسته IP و ذخیره سازی تصاویر آنها با فرمت دیجیتالی بر روی تجهیزاتی همانند هارد درایو، فلش USB ، NAS و غیره می باشد. این دستگاه دارای یک سیستم عامل می باشد که نرم افزار مدیریت دوربین مداربسته و ضبط ویدئوها بر روی آن نصب شده است. برخی از دستگاه های NVR هیبریدی بوده و امکان اتصال دوربین های آنالوگ را نیز دارند.

نرم افزار VMS 

نرم افزارهای VMS در دو نوع رایگان و لایسنسی موجود می باشند. این نرم افزارها بر روی سخت افزاری همانند کامپیوتر و یا سرور نصب شده و قادر به مدیریت دوربین ها و ذخیره سازی تصاویر آن ها هستند. 

معمولا تولیدکنندگان دوربین مداربسته یک نرم افزار VMS رایگان را برای کلاینت دوربین  های خود ارائه می دهند، اما اگر در یک مکان چندین دوربین مداربسته با برندهای متفاوت نصب شده باشد، پیدا کردن VMS رایگانی که تمامی دوربین ها را پشتیبانی کند، کار ساده ای نیست. چنین نرم افزارهای VMS ای عمدتا کاربرد محدودی داشته و در مواردی که حداکثر 10 دوربین مداربسته در یک مکان نصب شده باشد استفاده می شوند. 

اما موضوع بحث ما عمدتا نرم افزارهای VMS لایسنسی می باشد که از لحاظ حرفه ای بودن و قابلیت های پیشرفته با دستگاه های NVR قابل مقایسه می باشند، هرچند که قیمت لایسنس این نرم افزارها در شرایط کنونی بسیار نامعقول شده است.

عمده تفاوت دستگاه NVR با نرم افزار VMS در چه مواردی است؟

 نصب آسان 

یکی از مزیت های بدیهی دستگاه NVR نسبت به نرم افزار VMS، آسان بودن روند نصب و تنظیم آن است. چرا که نیاز به نصب هیچ گونه نرم افزاری ندارد و با اتصال دوربین های مداربسته به این دستگاه، با چند کلیک ساده می توان تصاویر را بر روی صفحه نمایش مشاهده کرد. بنابراین در مکان هایی که نیروی IT حرفه ای برای پشتیبانی از شبکه وجود ندارد، می تواند بهترین راهکار محسوب شود.

بطور مثال، دستگاه های NVR302-S-P برند UNV را در نظر بگیرید، این دستگاه ها دارای 8 تا 16 پورت PoE بوده و قابلیت برق رسانی و انتقال تصویر دوربین ها را تا مسافت 300 متر دارند بدین ترتیب در مناطق دور افتاده پروژه ها، نیاز به استفاده از دستگاه های تقویت کننده و repeater نخواهد بود و نه تنها در هزینه ها صرفه جویی می شود، بلکه روند نصب نیز آسان تر خواهد شد .

برخلاف NVR، در راهکار نرم افزار VMS ، معمولا سروری از پیش تهیه و تعبیه شده است. اغلب روند نصب نرم افزار VMS بر روی این سرورها با مشکلات و پیچیدگی های فراوانی همراه است که دلیل آن عدم مطابقت سخت افزار و سیستم عامل با نرم افزار VMS می باشد.  بنابراین پیشنهاد می شود قبل از خرید نرم افزار VMS به پیش نیازهای نصب آن دقت کنید.  این پیش نیازها معمولا در رابطه با نوع پردازنده و کارت گرافیک، مقدار RAM سرور، نوع فایل سیستم و نصب نرم افزارهای جانبی همانند SQL Server و غیره می باشند.

 پشتیبانی 

هنگامی که مشتری یک دستگاه NVR را خریداری می کند، در واقع، کل راهکار را از یک تولیدکننده خریداری می کند. منظور از کل راهکار، سخت افزاریست که برای یک نرم افزار و یک هدف واحد (استفاده در سیستم نظارت تصویری) طراحی و بهینه شده است. 

هنگامی که در حین نصب و استفاده از این راهکار مشتری با مشکلی مواجه می شود، راهنمایی در نصب و عیب یابی NVRها بسیار آسان تر است. می توانیم به شما اطمینان دهیم که گارانتی این دستگاه ها نیز 100% کاربردی تر از راهکار نرم افزار VMS می باشد.

 انعطاف پذیری 

از آنجایی که دستگاه های NVR مختص نظارت تصویری ساخته شده اند، دارای انعطاف پذیری زیادی می باشند، به طور مثال اگر در پروژه ای چندین دوربین مداربسته آنالوگ و چندین دوربین مداربسته IP وجود داشته باشد، با انتخاب NVR هیبرید، امکان اتصال و مدیریت تمامی دوربین ها مقدور می باشد. بنابراین در مکان هایی که از قبل چندین دوربین مداربسته آنالوگ نصب شده است، نیازی به تغییر کل راهکار قدیمی آنالوگ به راهکار IP نبوده و در هزینه ها صرفه جویی می شود. برای مثال دستگاه سری NVR302 برند UNV در کنار پشتیبانی از دوربین های IP، قابلیت اتصال دوربین های آنالوگ با تکنولوژی TVI، AHD، CVI، CVBS را نیز دارد.

تضمین عملکرد صحیح سیستم
 

در راهکار نرم افزار VMS ، در صورت نبود سرور redundant ، اگر سرور اصلی از دسترس خارج شود، تصویر تمامی دوربین ها قطع خواهد شد، این در حالیست که در راهکاری که چندین NVR در مجموعه وجود دارد، در صورت از دسترس خارج شدن یک دستگاه، سایر دستگاه ها همچنان به کار خود ادامه می دهند.

قابلیت N+1 Standby در دستگاه های NVR برند UNV
 

دستگاه های NVR یونی ویو با پشتیبانی از ویژگی N+1 Standby قادرند زمانیکه یک دستگاه NVR فعال از کار افتاد، دستگاه NVR دیگر که در حالت انتظار قرار دارد جایگزین آن شده تا سیستم به فعالیت خود ادامه دهد و اختلالی در عملکرد آن صورت نگیرد.

مدیریت جامع

 

معمولا، در پروژه هایی که مدیریت جامع تعداد زیادی دوربین مداربسته مورد نظر می باشد (بالای 500 دوربین مداربسته) نیاز به وجود VMS حس می شود، چرا که اعمال تغییرات و مانیتورینگ چند دستگاه NVR ممکن است برای نیروی حراستی مجموعه، کمی دشوار باشد. همچنین، در پروژه هایی که تعداد دوربین ها به صورت تکی در حال افزایش است، مشتری ترجیح می دهد به جای خرید NVR چند کاناله، از راهکار نرم افزار VMS استفاده کند.

کدام راهکار مناسب من است؟
 

جواب قطعی برای این سوال وجود ندارد و کاملا بستگی به نوع کارکرد و نیاز شما دارد. 

راهکار NVR برای مواقعیست که

  1. نیروی حرفه ای شبکه و IT برای نظارت مستمر به سیستم وجود ندارد.

  2. دوربین های آنالوگ و IP در مجموعه نصب شده است.

  3. تعداد دوربین های پروژه کمتر از 500 عدد است.

راهکار نرم افزار VMS برای مواقعیست که

  1. نیروی متخصص شبکه برای نصب و راه اندازی نرم افزار وجود داشته باشد.

  2. سرور با زیرساختی قوی و پهنای باند زیادی برای مدیریت جامع دوربین ها موجود باشد.

  3. تعیین تعداد دوربین های مورد نیاز پروژه در برآورد اولیه امکان پذیر نباشد و دوربین ها در طول زمان افزایش یابند.

شاید اصلا نیازی به ترجیح یک راهکار به دیگری نباشد!
 

در بسیاری از پروژه های نظارت تصویری بزرگ و پیچیده، به دلیل نیاز به وجود ساختاری یکپارچه و در عین حال، امکان عیب یابی سریع سیستم، هر دو راهکار با هم ادغام می شود. یونی ویو، استفاده از سرور VMS قدرتمند Unicorn را برای مدیریت جامع NVRها پیشنهاد می دهد که در حال حاضر، این ساختار در بسیاری از پروژه های بزرگ نظارت تصویری مورد استفاده قرار گرفته و کارایی خود را اثبات کرده است.

برای حل مشکلات کاربران در نصب و پیاده سازی نرم افزارVMS بر روی سرورهایی که برای هدف نظارت تصویری ساخته نشده اند، کمپانی یونی ویو VMS خود را همراه با سخت افزار قوی در یک مجموعه واحد ارائه داده است.

VMS سرور Unicorn یونی ویو، یک پلتفرم مدیریتی مطمئن و قدرتمند است که امکان مدیریت، ذخیره سازی، رمزگشایی و انتقال تصاویر دوربین مداربسته تحت شبکه، دستگاه ضبط تصاویر (NVR)، کیبورد تحت شبکه و دستگاه های Cloud را دارد.

Unicorn  برای راهکارهایی با 200 تا 1000 دوربین مداربسته تحت شبکه، گزینه ی مناسبی می باشد. این دستگاه راهکار هوشمندی را به کاربر ارائه می کند که باعث بهبود کارایی و کاهش هزینه ها می شود. این دستگاه ویژگی های هوشمندی را مثل تشخیص ورود به منطقه غیرمجاز، تشخیص عبور از خط، تشخیص فوکوس، تشخیص تغییر صحنه و آنالیز شمارش افراد را برای کاربر فراهم می کند.

دستگاه Unicorn از ONVIF نیز پشتیبانی می کند و با اکثر دوربین های مدار بسته ی عضو ONVIF هماهنگی دارد. با استفاده از تکنولوژی فشرده سازی منحصر به فرد Ultra265، هزینه های فشرده سازی تا 75 درصد کاهش پیدا می کند. علاوه بر این از 48 هارددیسک پشتیبانی می کند. برای تضمین یکپارچگی داده ها در دستگاه، آخرین ورژن سیستم RAID به کار برده شده که تقریبا تمامی حالت های RAID متداول در پروژه ها همانند RAID 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 را پشتیبانی می کند.

 

دیدگاه


در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید !