شرح تکنیک های بهبود کیفیت تصویر HLC و BLC

شرح تکنیک های بهبود کیفیت تصویر HLC و BLC

5.0 1
شرح تکنیک های بهبود کیفیت تصویر HLC و BLC شرح تکنیک های بهبود کیفیت تصویر HLC و BLC

شرح تکنیک های بهبود کیفیت تصویر HLC و BLC 

تنوع تکنیک و ویژگی ها در دوربین های مداربسته خارج از تصور شماست. با وجود این تنوع ممکن است کسب اطلاعات کافی در مورد نحوه عملکرد این تکنیک ها کار دشواری باشد. گاهی تولیدکنندگان و فروشندگان دوربین های مداربسته، از این عدم آگاهی بهره برده و تکنیک های بهبود تصویر خاصی را به دوربین های خود نسبت می دهند. اما در عمل دوربین مداربسته به سختی می تواند در شرایط چالش برانگیز نوری، تصویر خوبی ارائه دهد. هدف این مقاله ارائه اطلاعات دقیق در مورد دو ویژگی مهم در دوربین های مداربسته است که ارتباط مستقیمی با وضوح و کیفیت تصویر دارد.

اعتبار و کیفیت دوربین مداربسته به کارآیی آن در تولید تصاویر واضح و قابل استفاده در شرایط نوری متفاوت، وابسته است. تکنیک HLC و BLC دو ویژگی بهبود کیفیت تصویر هستند که وجود آنها برای تولید تصاویری عالی در چنین شرایطی ضروری می باشد. 

BLC چیست؟

 

BLC OFF BLC ON

 

در شرایط نظارتی که جسم و یا فردی در جلوی در یا پنجره قرار دارد، نور بسیار زیاد پس زمینه باعث می شود تا سوژه های جلوی پنجره تاریک به نظر برسند. BLC مخفف عبارت Backlight Compensation و به معنای جبران نور پس زمینه می باشد. تنها کافیست نکات زیر را در مورد این تکینیک به خاطر بسپارید 

تکنیک BLC برای شرایطی که در آن نور زیادی در پس زمینه تصویر دوربین مشاهده می شود، ایده آل است.

BLC از پردازنده سیگنال دیجیتال (DSP) برای بهینه سازی شدت نور در تصاویر استفاده می کند.

BLC به صورت سیستماتیک تصاویر را به قسمت های مختلف تقسیم می کند. سپس نوردهی هر قسمت را به صورت جداگانه تعیین می کند.

 

تفاوت BLC و WDR

 

BLC WDR NO BLC OR WDR

 

شاید برای برخی از کاربران این سوال پیش بیاید که فرق بین BLC با WDR چیست؟ 

برخلاف تکنیک WDR که در محیطی با تضاد نوری بسیار زیاد، شدت نور را در تمام تصویر متعادل و بالانس می کند، تکنیک BLC تنها شدت نور (Exposure) را در کل تصویر افزایش می دهد. بنابراین نقاطی در تصویر دوربین مداربسته همانند فضای بیرون پنجره و درها که به صورت عادی شدت نوری زیادی دارند ممکن است بعد از فعال سازی تکنیک BLC دیگر قابل رویت نباشند. پس می توان به این نتیجه رسید که تکنیک BLC در شرایطی استفاده می شود که نظارت نقاط بشدت پرنور تصویر مورد نظر نباشد. به طور مثال حیاط پشتی خانه ای که در سایه ساختمان قرار گرفته است با کمک تکنیک BLC نوردهی بهتری پیدا می کند اما شاید بعد از فعالسازی آن آسمان سفیدتر شده و دیگر جزئیات آن همانند ابرها قابل مشاهده نباشد که البته برای امر نظارتی دغدغه ای محسوب نمی شود.

HLC چیست؟

NORMAL HLC ON

 

HLC مخفف عبارت Highlight Compensation و به معنای خنثی سازی نور چراغ می باشد. 

دوربین مداربسته ای که در معرض نور مستقیم چراغ های جلوی وسایل نقلیه قرار می گیرد باید به ویژگی HLC مجهز باشد تا بتواند در شب مواردی همانند رنگ ، نوع و پلاک وسیله نقلیه را به خوبی ثبت کند.

تکنیک HLC با کمک سنسور تصویر مناطقی با شدت نور بسیار زیاد را پیدا کرده و نور آن قسمت ها را کاهش می دهد تا کیفیت کلی تصویر بهبود یابد.

کور کردن دوربین مداربسته شگردی قدیمی در بین سارقین است، بدین صورت که فردی چراغ قوه قدرتمندی را مستقیم به سمت لنز دوربین گرفته و با تابش نور خیره کننده چراغ، دوربین به اصطلاح کور می شود. این شگرد هیچ تاثیر مخربی در تصویربرداری دوربین مداربسته مجهز به HLC ندارد.

نتیجه گیری

برای ثبت تصاویری عالی در شرایط نوری متفاوت، دوربین مداربسته علاوه بر تکنولوژی WDR نیاز به تکنیک های بهبود تصویری HLC و BLC دارد. دوربین های مداربسته Uniview علاوه بر پشتیبانی از این تکنیک ها، قابلیت های دیگری همانند مه زدایی ، بالانس نور سفید و کاهش دهنده نویز دیجیتالی را برای ارتقاء هر چه بیشتر کیفیت تصویر ارائه می دهند.

دیدگاه


در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید !