هر آنچه درباره دوربین های 5 مگاپیکسلی باید بدانید

هر آنچه درباره دوربین های 5 مگاپیکسلی باید بدانید

4.8 4
هر آنچه درباره دوربین های 5 مگاپیکسلی باید بدانید هر آنچه درباره دوربین های 5 مگاپیکسلی باید بدانید

هر آنچه درباره دوربین های 5 مگاپیکسلی باید بدانید

تعریف دوربین مداربسته 5MP 

آیا من به دوربین مداربسته 5MP نیاز دارم؟

آیا دوربین مداربسته 5MP ارزش هزینه کردن را دارد؟

تفاوت دوربین های مداربسته 5MP با 4MP و 1080p: تفاوت رزولوشن، در تصاویر چقدر محسوس است؟

آیا دستگاه NVR از رزولوشن 5MP پشتیبانی می کند؟

آیا دوربین های مداربسته 5MP نیازمند پهنای باند و حافظه ذخیره سازی بالایی هستند؟ 
 


تعریف دوربین مداربسته 5MP

دوربین های مداربسته 5MP ، دوربین Super High Definition هستند که به وسیله سنسورهای پیشرفته، تصاویری 5 مگاپیکسلی ارائه می دهند. دوربین مداربسته IPC2125LR3 ، دارای رزولوشن بالای 2592*1944 است. هر پیکسلی که به تصویر شما اضافه گردد، وضوح تصویر را بالا می برد، بنابراین دوربین مداربسته 5MP برای موارد مصرفی که در آن شناسایی چهره افراد یا خواندن پلاک وسایل نقلیه در فاصله زیاد مهم باشد، کاربرد داشته و یا در مواقعی که دوربین مداربسته در ارتفاع بالا نصب شده و نیاز به دیدن جزئیات غنی از سوژه ها است، استفاده می شود.

تفاوت بین دوربین های مداربسته 1080p (2MP) ، 3MP  ، 4MP و 5MP
 


برخی به فکر به روز رسانی سیستم مداربسته آنالوگ خود هستند و یا برخی علاقه دارند تا از دوربین مداربسته با رزولوشن بالا استفاده کنند تا بتوانند جزئیات بیشتری را در تصاویر داشته باشند، دلیل آن هر چه باشد، یک سوال بخصوص در ذهن این افراد شکل می گیرد:

آیا دوربین 5MP ارزش هزینه کردن را دارد؟

صد در صد و البته برخلاف تصور برخی، دوربین های مداربسته 5 مگاپیکسلی مقرون به صرفه با قیمت های رقابتی نیز وجود دارد.

جدول مقایسه زیر تفاوت بین رزولوشن های مختلف دوربین های مداربسته را نشان می دهد
 

پیکسل در اینچ (PPI) مگاپیکسل رزولوشن دوربین مداربسته
2.747 0.4MP  720x480  دوربین آنالوگ
4.663 0.9MP  1280x720  دوربین مداربسته 720p HD
6.994 2MP  1920x1080  دوربین مداربسته 1080p Full HD
9.326 4MP  2560x1440  دوربین مداربسته 1440p
10.287 5MP   2592x1944   دوربین مداربسته 5MP Super HD

 

همانطور که در جدول مقایسه مشاهده می کنید، دوربین مداربسته 5MP دارای چگالی پیکسلی 10.287 PPI است. این بدین معناست که در شرایطی مشابه نسبت به دوربین مداربسته 2MP، دوربین مداربسته 5MP شانس بیشتری برای ثبت جزئیات در فواصل بالای 10 متر را دارد.
 


دوربین تحت شبکه با رزولوشن حقیقی 5MP دارای چه ویژگی هایی است؟


 وضوح بیشتر 
دوربین مداربسته 5MP به دلیل بهره بردن از رزولوشن تصویری بالاتر، وضوح بیشتری نسبت به دوربین های مداربسته 2MP و 3MP دارد. وضوح تصویر یک دوربین 5MP دو برابر دوربین 2MP است.

آیا من به دوربین 5MP نیاز دارم؟

شاید برخی اظهار کنند که رزولوشن بالاتر دوربین مداربسته جنبه زینتی داشته و نیاز به آن، حیاتی و مبرم نیست. باید اشاره کنیم که هنگامی که در رابطه با شناسایی چهره و پلاک صحبت می کنیم، این جمله صحیح نمی باشد.

همانطور که می دانید شناسایی چهره انسان و پلاک وسیله نقلیه، نیازمند رزولوشن بسیار بالا و زاویه تصویر مناسب است. دوربین مداربسته 5MP میزان دقت و جزئیاتی که برای عمل شناسایی مورد نیاز است، در اختیار شما قرار می دهد.

اگر منزل و یا شرکت شما در معرض دزدی و یا تخریب قرار بگیرد و تصاویر دوربین مداربسته برای شناسایی مجرم مفید نباشد، سود وجود دوربین در چیست؟

علاوه بر این، قیمت عالی دوربین اقتصادی 5MP و اختلاف قیمت مدل 5MP با 4MP و 2MP ، آنقدر ناچیز است که باعث شده تا امروزه، این دوربین ها به یکی از پرفروش های بازار تبدیل شده و محبوبیت بیشتری در میان کابران داشته باشند.

 کیفیت تصویر بالاتر 

به این نکته توجه کنید که دوربین های مداربسته 5MP موجود در بازار، کیفیت تصویر یکسانی ندارند. سنسور تصویر و لنز دوربین مداربسته 5MP در این امر دخیل است. برخی سازنده های دوربین مداربسته بدون ارتقاء سنسور تصویر و تطابق لنز دوربین، رزولوشن را بالا برده اند. در نتیجه، تصویر این دوربین ها رضایت بخش و قابل قبول نمی باشد. یک دوربین مداربسته 5MP با مگاپیکسل واقعی نه تنها از وضوح تصویر بالاتری برخوردار است، بلکه تعادل و خلوص رنگ بالاتری داشته و تصاویر زیباتری را ارائه می دهد. به همین دلیل است که تصاویر دوربین IPC2125LR3-PF40 برند UNV نسبت به سایر دوربین های 5 مگاپیکسل، کیفیت بالاتری داشته و رنگ های حقیقی تری را ارائه می دهد.

 انعطاف پذیری در محل نصب 

به لطف رزولوشن تصویر بالا و تعداد پیکسل زیاد تصویر، ارتفاع و فاصله زیاد هیچ چالشی برای تصویر دوربین مداربسته 5MP ایجاد نمی کند.

ممکن است بعضی از افراد برای داشتن دید کلی از فضا، به اشتباه دوربین را در ارتفاع بسیار بالایی نصب کرده باشند و در نتیجه، جزئیات تصویر را از دست داده باشند.

با داشتن دوربین مداربسته 5MP ، شما در انتخاب محل نصب و ارتفاع نصب دغدغه ای نخواهید داشت. می توانید دوربین را در طبقه دوم ساختمان نصب کنید تا عبور وسایل نقلیه از خیابانی در فاصله 50 متری را نظارت کند.

 زوم دیجیتال بر روی تصویر کارایی دارد 

برخی از افراد زوم دیجیتال را قابلیت تصنعی می دانند، چرا که زوم بر روی تصاویر بی کیفیت فقط تصاویر را تار و پیکسل پیکسل کرده و جزئیاتی ارائه نمی دهد. در عوض مگاپیکسل بالا، با بهره مندی از چگالی پیکسلی زیاد، امکان دستیابی به جزئیات غنی را، از طریق زوم دیجیتال، بر روی تصویر فراهم می کند. اگر شما تصویر دوربین 5MPرا با زوم دیجیتال، 2 برابر بزرگتر کنید، همچنان از تصویر دوربین مداربسته 2MP کیفیت بیشتری خواهد داشت.

آیا دستگاه NVR از رزولوشن 5MP پشتیبانی می کند؟

بله، حتی دستگاه های ذخیره ساز اقتصادی برند Uniview از حداکثر رزولوشن 4K پشتیبانی می کنند.

آیا دوربین های 5MP نیازمند پهنای باند و حافظه ذخیره سازی بالایی هستند؟ 

با گذر زمان و محبوب شدن دوربین های چندمگاپیکسلی، شرکت های تولید کننده تجهیزات نظارتی به فکر استفاده از کدک های فشرده سازی برای کاهش حجم تصاویر افتادند. در نتیجه، بسیاری از دوربین های موجود در بازار از کدک های فشرده سازی H.264 و یا کدک جدیدتر H.265 استفاده کرده و حجم انتقال و ذخیره سازی تصاویر را به طور چشمگیری کاهش می دهند.

شرکت Uniview پا را از این فراتر گذاشته و نه تنها از فرمت های فشرده سازی محبوب در بازار پشتیبانی می کند، بلکه فرمت فشرده سازی مخصوص خود این شرکت، به نام Ultra265 را نیز ارائه کرده است. این فرمت فشرده سازی در حقیقت الگوریتمی هوشمند است که بدون افت کیفیت در تصاویر، حجم آنها را 80 تا 95 درصد کاهش داده و باعث صرفه جویی در پهنای باند و حافظه ذخیره سازی می شود. بنابراین کاربران در استفاده از دوربین هایی با مگاپیکسل بالا با هیچ هزینه اضافی در پهنای باند، زیرساخت و حافظه ذخیره سازی مواجه نخواهند شد. 

همانطور که در تصاویر زیر مشاهده می کنید، با فرمت فشرده سازی Ultra 265 ، دو دوربین مداربسته 2MP برای ذخیره سازی 24 ساعته تصاویر خود به مدت یک ماه تنها به یک هارد 2TB نیاز دارند. این موضوع در مورد 2 دوربین مداربسته 5MP نیز یکسان بوده و اختلاف زیادی بین حجم ذخیره سازی و پهنای بانددر این دو دوربین مشاهده نمی شود.


 

دیدگاه


در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید !