کاربردها و انواع دوربین های مداربسته پانوراما (دوربین مداربسته فیش آی)

کاربردها و انواع دوربین های مداربسته پانوراما (دوربین مداربسته فیش آی)

5.0 1
کاربردها و انواع دوربین های مداربسته پانوراما (دوربین مداربسته فیش آی) کاربردها و انواع دوربین های مداربسته پانوراما (دوربین مداربسته فیش آی)

دوربین مداربسته پانوراما، امکان نظارت بر فضاهای وسیع را، با نصب تنها یک دوربین مداربسته مقدور می سازد، دوربین های مداربسته پانوراما بسیار متنوع هستند و بسته به نوع سنسور و لنز می توانند نمای کلی 360 درجه، نمای پانورامای 180 درجه، نمای چهارگانه (شبیه سازی نمای چهار دوربین مختلف) و PTZ دیجیتالی را ارائه دهند.

دوربین های مداربسته پانوراما در گذشته معمولاً شامل یک دوربین ثابت تک سنسوره با لنز واید بود. امروزه، با وجود انواع مختلفی از این دوربین مداربسته و وجود دوربین های مداربسته پاناروما با ترکیب های جالب، بازار دوربین های مداربسته پانوراما بسیار گسترده تر شده است. 

دوربین مداربسته پانورامای تک سنسوره
 

همانطور که از اسمش پیداست، دوربین های مداربسته پانورامای تک سنسوره از یک کاور ، یک سنسور و یک لنز تشکیل شده اند. این دوربین ها مقرون به صرفه بوده و به دلیل سایز کوچکتر آنها نسبت به دوربین های مداربسته چند سنسوره ، نصب راحت تری دارند.

در صورت نصب دوربین مداربسته تک سنسوره با لنز واید بر روی سقف، دید مدور 360 و یا 180 درجه از یک محیط را خواهید داشت که در اصطلاح به آن Fisheye می گویند. این دید پوشش کاملی از منطقه ی مورد نظر را ارائه می دهد.
 


 

اما دوربین های مداربسته Fisheye محدود به سقف نیستند، می توان آنها را بر روی دیوارها نیز نصب کرد، در این نما نیز این دوربین های مداربسته Fisheye دید کلی بسیار خوبی را ارائه می کنند. مزیت اصلی دوربین مداربسته نصب شده بر روی دیوار این است که مشاهده ی چهره  افراد آسان تر می باشد زیرا زاویه دید آن با دوربین مداربسته سقفی متفاوت است.

یکی دیگر از ویژگی های دوربین مداربسته  Fisheye، امکان تفکیک تصویر دوربین به چند تصویر مجزا است.
 

 

شاید این سوال در ذهن شما باشد که چگونه دوربین مداربسته از نمای Fisheye ، تصویر مستطیل شکل می گیرد؟ پاسخ تکنیک dewarping  است، روشی که در آن پردازنده ی دوربین از الگوریتم های خاصی برای تبدیل تصویر خمیده به مستطیل استفاده می کند. توجه داشته باشید که حرکت افراد در تصویر fisheye بسیار طبیعی تر از حرکت در قالب چهارگانه است. تکنیک dewarping می تواند هم روی تصاویر زنده و هم روی ویدئوهای ضبط شده اعمال گردد.
لنز Fisheye استفاده شده در دوربین مداربسته تک سنسوره پانوراما، تراکم پیکسلی متفاوتی را در نقاط مختلف تصویر ارائه می دهد. در نمای 360 درجه، تراکم پیکسلی، در مرکز تصویر بیشترین حد را داشته و به طور قابل ملاحظه ای در اطراف تصویر کمتر است. بنابراین پیشنهاد می شود دوربین مداربسته را نزدیک به اشیائی قرار داده که برای نظارت آنها به تراکم پیکسلی بالایی نیاز است.
 

 

موارد استفاده فروشگاه و خرده فروشی ها ، لابی هتل و آپارتمان ها، اماکن عمومی، انبارها و دفاتر.

مزایای دوربین مداربسته پانورامای تک سنسوره
 

 1. نمای کلی عالی (360-180) 
 2. طراحی کامپکت
 3. نظارت نامحسوس (جهت دید دوربین مشخص نمی باشد)
 4. نمای چندگانه
 5. مقرون به صرفه

معرفی دوربین مداربسته Fisheye یونی ویو

دوربین مداربسته  IPC814SR-DVPF16 برند یونی ویو، دارای لنز فوق واید بوده و تصویر پانورامای 180 درجه را ارائه می کند. این دوربین دارای سه میکروفن برای ضبط صدای چند جهته از محیط پیرامون بوده و دارای پورت ورودی/خروجی صداست.  بنابراین امکان مکالمه دوطرفه از اتاق حراست به دوربین و بلعکس وجود دارد. 

از آنجایی که دوربین مداربسته Fisheye یونی ویو دارای استانداردهای ضدضربه IK10 و ضدآب IP66 است، می توان بدون هیچ دغدغه ای، آن را در هر شرایط آب وهوایی و محیطی نصب کرد. همچنین این دوربین مداربسته PoE، امکان ارسال سه استریم پانوراما را دارد و دارای WDR حقیقی با بازه دینامیکی 120 دسیبل برای تولید تصاویر یکنواخت در محیط هایی با شرایط نوری متفاوت، همانند ورودی ساختمان ها است.

دوربین مداربسته پانورامای چند سنسوره
 

دوربین مداربسته پانورامای چند سنسوره ی 180 درجه، دارای چند لنز و چند سنسور در یک کاور می باشد. تصاویر حاصل از سنسورها کمی با هم همپوشانی داشته و توسط نرم افزار دوربین به یکدیگر چسبانده می شوند تا نمای پانورامای 180 درجه ایجاد کند.

از آنجایی که این سنسورها به جای لنز واید از لنزهای استاندارد استفاده می کنند، دیگر نیازی به dewarp کردن تصویر نیست، یعنی به نسبت دوربین مداربسته Fisheye اعوجاج های تصویری کمتری دارد. البته معمولا نمای پانورامای دوربین مداربسته چند سنسوره بعد از نصب نیاز به کالیبره و یا تنظیم اولیه دارد.

از مزایای اصلی دوربین مداربسته چند سنسوره، داشتن تراکم پیکسلی بالاتر و کیفیت تصاویر بهتر می باشد. این مزایا باعث شده تا دوربین های مداربسته پانارومای چند سنسوره عملکرد بهتری نسبت به دوربین های تک سنسوره داشته باشند. همچنین، این موضوع شایان توجه است که بیشتر این دوربین ها، با وجود داشتن چندین سنسور، تنها به یک محل نصب، یک کابل شبکه و در صورت استفاده از VMS های متفرقه، به یک لایسنس دوربین نیاز دارند. 

دوربین من چه مشکلی دارد؟ چرا به نظر می آید که تصویر از سه دوربین متفاوت دارم؟

یک سوء تفاهم رایج در مورد تصویر دوربین مداربسته پانوراما این است که انتظار می رود تا تصویر این دوربین همواره یکدست و یکپارچه باشد. هنگامی که دوربین مداربسته چند سنسوره در یک محیط پیچیده همانند پارکینگ سرپوشیده در تصویر بالا نصب می شود، سنسورهای دوربین مداربسته به صورت جداگانه خود را با محیط مطابقت می دهند تا بتوانند بهترین تصویر را با توجه به شرایط موجود تولید کنند. این مسئله منجر به ایجاد مقادیر متفاوت gain، تعادل رنگ سفید، و زمان exposure در هر سنسور می شود. در این حالت به نظر می آید که تصویر پانوراما، از سه دوربین متفاوت گرفته شده است. ممکن است حاصل کار به مذاق مشتری خوش نیاید اما از دیدگاه نظارتی، به دلیل اینکه هر دوربین مداربسته بهترین تصویر خود را در این شرایط ارائه می کنند، تصویر کلی رضایت بخش است. اگر دوربین مداربسته چند سنسوره در شرایطی با پیچیدگی کمتر (یعنی محلی که نور محیطی یکسان است)  نصب شود، تصویر پانورامای آن یکنواخت تر خواهد بود (تصویر پایین).

 


موارد استفاده ی این دوربین مداربسته  فرودگاه ها، ایستگاه های قطار، نظارت شهری، تقاطع خیابان ها، حیاط مدرسه و دانشگاه ها، اسکله های بارگیری، استادیوها ، لابی هتل ها و پارکینگ ها می باشد.

مزایای دوربین مداربسته چند سنسوره یونی ویو
 

 1. تراکم پیکسلی بالا
 2. کیفیت تصویر فوق العاده
 3. عدم وجود اعوجاج های تصویری
 4. چند سنسور در یک دوربین= نصب یک دوربین بجای سه یا چهار دوربین مداربسته
 5. بالانس نوری بهتر 
   

معرفی دوربین مداربسته چند سنسوره برند یونی ویو


دوربین مداربسته پانورامای IPC8542ER5-DUG برند یونی ویو، یک دوربین چند سنسوره متشکل از 4 دوربین 2 مگاپیکسلی با سنسور تصویر 1/1.8” است که در نهایت به شما تصویری با رزولوشن 8MP و زاویه دید 180 درجه را ارائه می کند. با بهره گیری از سنسور تصویر Starlight، این دوربین می تواند در شرایط نور بسیار کم، تصاویری رنگی با کیفیت خارق العاده ثبت کند.

این دوربین مداربسته تمامی ویژگی ها و قابلیت های پیشرفته مورد نیاز را داراست. از WDR حقیقی با بازه 120 دسیبل گرفته تا فرمت فشرده سازی تخصصی Ultra 265 ، استاندارد ضدآب IP67 و قابلیت های هوشمند پیشرفته و متنوع. همچنین این دوربین مداربسته با مانیتور و کنترل دمای چیپست، عمر قطعات داخلی را بیشتر کرده و امکان کار در بازه زمانی 40- تا 70 درجه سانتیگراد را دارد. بنابراین می توان آن را در هر فصل و در هر نقطه ی ایران نصب و استفاده کرد، از تابستان های گرم جنوب گرفته تا زمستان های سخت شهرهای شمال غربی، این دوربین مداربسته برای مواجهت با تمامی این شرایط آمادگی کامل را دارد.

کیفیت تصویر
 

برای نمایش زاویه دید فوق واید این دوربین، ما آن را در پشت یک انبار بزرگ نصب کردیم. همانطور که در تصویر می بینید، بخش وسیعی از خیابان در تصویر دوربین مداربسته IPC8542ER5 ثبت شده ، جزئیات صحنه بسیار واضح و رنگ های تصویر حقیقی و زنده است.

 

اما شگفت انگیزترین جنبه این دوربین مداربسته، تصویر آن در شب است. دقت کنید که هر چهار سنسور این دوربین مداربسته 1/1.8اینچ است که سایز بزرگتری در مقایسه با دوربین های معمولی با سنسور 1/2.7 اینچی داشته و در نتیجه حساسیت نوری بالاتری دارد. همچنین، لنز دوربین مداربسته چند سنسوره یونی ویو، دارای f-stop باز 1.8 است که این یعنی نور بیشتری به داخل دوربین و به سنسور تصویر می رسد. بنابراین حالا می توان فهمید که چرا تصویر شب این دوربین انقدر متفاوت و واضح تر از سایر دوربین های مداربسته است.

 

کلام آخر
 

دوربین های مداربسته پانورامای Uniview برای جایگزین کردن چند دوربین با یک دوربین مداربسته ساخته شده اند، این دوربین ها امکان ارائه تصاویر فوق واید با کیفیت فوق العاده را دارند. اگر نیاز به نظارت محیطی کوچک همانند لابی و یا بخشی از فروشگاه دارید، دوربین های Fisheye چهار مگاپیکسلی یونی ویو گزینه مناسبی برای شما می باشد. اما اگر به دنبال دوربین مداربسته ای برای نظارت محیطهای وسیع تر همانند تقاطع های شهری، پارکینگهای روباز و یا انبارهای بزرگ هستید، دوربین 8MP چند سنسوره Uniview بهترین دوربین مداربسته پانوراما برای استفاده در چنین سناریوهایی می باشد.

دیدگاه


در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید !