بهترین دوربین مداربسته دید در شب

بهترین دوربین مداربسته دید در شب

5.0 2
بهترین دوربین مداربسته دید در شب بهترین دوربین مداربسته دید در شب

قابلیت ضبط تصاویر با کیفیت بالا در شب یکی از مهمترین فاکتورهای دوربین مداربسته می باشد. از این جهت بسیاری از سوالات خریداران از کارشناسان فروش ما این گونه شروع می شوند
من به دنبال بهترین دوربین مداربسته با قابلیت دید در شب می گردم. آیا می توانید در انتخاب نوع و برند به من کمک کنید؟

انتخاب بهترین دوربین مداربسته تحت شبکه دید در شب کار راحتی نیست، شما ممکن است مشخصات فنی دوربین ها را خوانده اما هنوز سوالات زیادی در این مورد داشته باشید

آیا تمامی دوربین های مداربسته آی پی قابلیت دید در شب را دارند؟ 

چطور متوجه شویم دوربین مدار بسته قابلیت دید در شب دارد؟ 

دوربین مداربسته IP با قابلیت دید در شب رنگی یا دوربین مداربسته با دید در شب سیاه و سفید، کدام یک را انتخاب کنم؟ 

دلیل اختلاف قیمت دوربین های مداربسته دید در شب چیست؟

در پایان این مقاله به جواب تمامی سوالات خود می رسید. 

آیا تمامی دوربین های مداربسته قابلیت دید در شب را دارند؟

برخی از افراد بر این گمان هستند که دوربین مداربسته ای  که قرار است در شب فیلم برداری کند، لزوما باید به چراغ IR مجهز باشد. برخلاف این باور غلط بسیاری از دوربین های مداربسته قابلیت ثبت تصاویر در شب را دارند، چرا که معمولا دوربین مداربسته در فضای باز نصب شده و از نورهای محیطی همانند نور چراغ های خیابان و نور ماه و ستارگان بهره می برد، در چنین محیطی بسته به حساسیت نوری دوربین، امکان ثبت تصاویر حتی در شب نیز وجود دارد. 

حساسیت نوری دوربین مداربسته آی پی با واحد لوکس سنجیده می شود و به معنی حداقل نوری است که دوربین مداربسته می تواند در آن تصویر قابل قبولی را ثبت کند. برای درک بهتر این موضوع، تصویر زیر را مشاهده کنید

به طور مثال دوربین مداربسته ای با حساسیت نوری 0.02 لوکس، حتی بدون چراغ IR، در شب مهتابی می تواند تصاویر قابل قبولی را ثبت کند. اما همین دوربین مداربسته در تاریکی مطلق و در مواقعی که آسمان شب ابری است، قادر به ثبت تصاویر مطلوب نمی باشد. به منظور آمادگی دوربین مداربسته برای مواجهت با چنین شرایطی، دوربین های مداربسته مخصوص فضای باز اکثرا مجهز به IR LED (چراغ با نور مادون قرمز) می باشند. همچنین اگر دوربین مداربسته در فضای داخل نصب شده باشد اما آن فضا در شب نورپردازی خوبی نداشته باشد (به طور مثال فضای داخل شرکتی که در شب، تمامی چراغ های آن خاموش است)، دوربین های داخل نیز باید مجهز به چراغ IR باشند. 

برای آمادگی مواجهت با همه شرایط متغیر محیطی، تمام دوربین های مداربسته برند UNV مجهز به چراغ IR هستند. 

چطور متوجه شویم دوربین قابلیت دید در شب دارد؟ 

1.از روی مشخصات فنی دوربین های مداربسته به دنبال قابلیت روز/شب و رنج نور IR (نور مادون قرمز) در مشخصات فنی بگردید.

به طور مثال از روی مشخصات دوربین مدار بسته IP در تصویر بالا، متوجه می شویم که این دوربین دارای قابلیت روز/شب بوده و قابلیت تغییر حالت، از روز به شب، به صورت خودکار امکان پذیر می باشد. همچنین دوربین دارای برد دید در شب 50 متر است.

2.از فروشنده درخواست کنید تا نمونه ویدئوهای ضبط شده از دوربین مداربسته در شب هنگام را در اختیار شما قرار دهد.

به دلیل اینکه برخی برندهای دوربین مداربسته از استانداردهای متفاوت خود برای بیان کیفیت تصویر مطلوب در نور کم  استفاده می کنند، حتما قبل از خرید دوربین، نمونه کیفیت دید در شب آن را از فروشنده درخواست کنید.

دوربین های دید در شب چگونه کار می کنند؟

دوربین های مداربسته دید در شب دارای چراغ LED IR می باشند. اگر به لنز این دوربین ها نگاه کنید، چراغ های LED را در اطراف لنز مشاهده خواهید کرد. همچنین این دوربین ها مجهز به فیلتر IR-cut هستند که در طول روز، جلوی رسیدن نور مادون قرمز را به سنسور تصویر دوربین مداربسته می گیرد تا تصویر تولید شده رنگ بندی دقیق تری داشته باشد.

 

 

نور مادون قرمز برای چشم انسان نامرئی ست اما دوربین مداربسته با کمک این نور می تواند دید در شب داشته باشد. هنگامی که محوطه نظارتی کاملا تاریک شود، چراغ های LED دوربین مداربسته روشن شده و به عنوان منبع نوری عمل می کند، همچنین فیلتر IR-Cut برداشته می شود. و به این ترتیب دوربین مداربسته می تواند تصاویری واضح در تاریکی مطلق تولید کند.

معمولا برد نور IR با توجه به فاصله ی دید دوربین مداربسته و محدوده قیمتی آن تعیین شده است. بطوری که بعضی از دوربین ها با قابلیت زوم بالا، دارای برد IR تا 500 متر نیز می باشند، برای مثال دوربین مداربسته اسپیددام IPC6252SL UNV با قابلیت زوم x33 را در نظر بگیرید که از IR لیزری هوشمند برای نورپردازی فضای نظارتی با توجه به میزان زوم دوربین بهره می برد

 

دوربین مداربسته اسپیددام

IPC6252SL-X33UP

 
 تصویر

رزولوشن 2MP

لنز 4.5 ~ 148.5 mm  با لنز موتورایز و فوکوس خودکار

دید در شب  500 متر

تشخیص حرکت، تشخیص عبور از خط ،تشخیص ورود به محدوده غیرمجاز ،

تشخیص چهره ،شمارش افراد ،تشخیص خطای فوکوس ،

تشخیص تغییر زاویه دید، تشخیص تغییر صدا، تعقیب خودکار سوژه

 مشخصات 

دید در شب رنگی

دوربین های مداربسته نور کم (Low Light) امکان ثبت تصاویر رنگی با کیفیت فوق العاده در محیط های کم نور را دارند. این تکنولوژی در برندهای مختلف، نحوه اعمال و نام های متفاوتی دارد. مثلا در برند UNV نام این تکنولوژی Starlight می باشد. اما مستقل از نوع برند، یکی از فاکتورهای اصلی این تکنولوژی، بهره مندی از سنسورهای تصویری نور کم است.


در دوربین های مداربسته  جدیدِ رزولوشن بالا، با در نظر گرفتن سایز سنسور یکسان، هرچه تعداد پیکسل های تصویری بیشتر شود، سطح حساس به نور این پیکسل ها کم می شود، این موضوع یک چالش جدی برای حفظ حساسیت نوری چنین دوربین هایی پدید می آورد. 

برای مواجهت با این چالش، برند Uniview دوربین های مداربسته نسل جدید StarView را به بازار معرفی کرد که با داشتن رزولوشن 2 و 5 مگاپیکسل، با بهره بردن از تکنولوژی Starlight، دارای حساسیت نوری فوق العاده بالا بوده و قادر به ثبت تصاویر رنگی با وضوح فوق العاده، در نور کم می باشند. دوربین های 5 مگاپیکسلی این سری، دارای سنسورهای BSI 1/2.7 اینچی هستند. برای مثال دوربین مداربسته IPC2325EBR5-DUPZ را در نظر بگیرید که قادر به ثبت تصاویر رنگی عالی تا سطح نوری 0.002 لوکس می باشد.

 

دوربین مداربسته بولت  

IPC2325EBR5-DUPZ

 
 تصویر 

رزولوشن 5MP

لنز 2.7 ~ 13.5 mm  با لنز موتورایز و فوکوس خودکار

دید در شب  50 متر

تشخیص حرکت، تشخیص عبور از خط ،تشخیص ورود به محدوده غیرمجاز ،

تشخیص چهره ،شمارش افراد ،تشخیص خطای فوکوس ،

تشخیص تغییر زاویه دید، تشخیص تغییر صدا

 مشخصات 

 

و اما Uniview پا را از این فراتر گذاشته و سری جدید دوربین های مداربسته تحت شبکه را با نام LightHunter به بازار عرضه کرده است، این تکنولوژی که قبلا با نام Super Starlight شناخته می شد، علاوه بر بهره مندی از تکنولوژی های اشاره شده در بالا، با برخورداری از سنسورهای سایز بزرگ تر و آیریز واید (F1.2) امکان جذب بالای نور محیط را دارند و قادر به تولید تصاویر رنگی با وضوح بالا تا سطح نوری 0.0005 لوکس می باشند.

در تصویر سمت چپ دوربین مداربسته 5 مگاپیکسلی Uniview در برابر تصویر سمت راست که از گوشی آیفون 7 گرفته شده است، را مشاهده می کنید.

دلیل اختلاف قیمت دوربین های دید در شب چیست؟

لازم به ذکر است که معمولا هرچه حساسیت نوری دوربین مداربسته بالاتر می رود، قیمت آن نیز افزایش می یابد، بنابراین در هنگام خرید دوربین مداربسته به این موضوع دقت کنید که آیا واقعا نیاز به ثبت تصاویر رنگی در نور خیلی کم دارید یا خیر. معمولا برای نظارت در محیط هایی که رنگ، مشخصه مهمی در تشخیص و شناخت می باشد، دوربین های مداربسته LightHunter انتخاب اصلی مشتریان است. مثلا در خیابانی که رنگ ماشین های عبوری در شناسایی آن به عنوان اطلاعات تکمیلی علاوه بر شماره پلاک استفاده می گردد.

سنسور BSI چیست و چگونه می تواند در حساسیت نوری دوربین مداربسته تاثیرگذار باشد؟

دوربین های مداربسته عادی از سنسورهای FSI بهره می برند، در این سنسورها، سطح حساس به نور در زیر سیم کشی و قطعات الکترونیکی قرار دارد، برخی از امواج نوری در برخورد با این سیم کشی و قطعات، تغییر جهت داده و به سنسور نمی رسد. معمولا در این گونه سنسورهای تصویری، 30 تا 80 درصد نور جذب می شود.

سنسورهای BSI نسل جدید سنسورهای تصویری هستند که به دلیل قرار گرفتن سطح حساس به نور در بالای مدارات و قطعات اکترونیکی، 100 درصد نوری که از لنز وارد دوربین مداربسته می شود را جذب خواهند کرد. 

چرا دوربین های مداربسته دید در شب برند Uniview را انتخاب کنیم؟

دوربین های مداربسته دید در شب برند UNV از تکنولوژی های برتر نرم افزاری و سخت افزاری برای رسیدن به بهترین کیفیت تصویر در نور کم استفاده می کنند، در زیر به برخی از این تکنولوژی ها اشاره می کنیم

 تکنولوژی Pixel Sense  گاهی دوربین مداربسته در سایه نصب می شود اما محلی که دوربین مداربسته از آن فیلم برداری می کند، کاملا روشن بوده و دارای نور پردازی مناسبی می باشد، در این شرایط دوربین های معمولی دچار اشتباه شده و گمان می کنند که چون نور محیط اطراف کم است نیاز است تا چراغ IR را روشن کنند. دوربین های مداربسته سری Easy برند UNV دارای تکنولوژی Pixel Sense هستند، این دوربین ها با استفاده از سنسور، میزان نور محیط را سنجش کرده و نورپردازی تصویر را بجای سنجش نور محیط اطراف دوربین، بر اساس نور سوژه نظارتی تنظیم می کنند.
 


 

 چراغ IR LED با کیفیت   همانطور که می دانید چراغ های LED بی کیفیت، یکی از دلایل اصلی داغ شدن دوربین مداربسته و صدمه دیدن سنسور تصویری آن است، علاوه بر این، در صورت سوختن چراغ LED ، دوربین مداربسته باید مدتی از دسترس خارج شده تا تعمیر گردد. برای حل این مشکلات، دوربین های مداربسته Uniview مجهز به چراغ IR-LED Car-Grade برند OSRAM آلمان هستند، این چراغ LED به دلیل کیفیت بالای ساخت، دوام بالایی داشته و تولید گرما نمی کند.


 

 دید در شب هوشمند  تمام دوربین های مداربسته Uniview مجهز به دید در شب هوشمند هستند. دوربین های مداربسته با تکنولوژی IR هوشمند می توانند با توجه به فاصله سوژه نظارتی تا دوربین مداربسته، برد نور IR را کم یا زیاد کند. در شرایطی که سوژه نظارتی متحرک می باشد (همانند انسان یا وسیله نقلیه ای که به دوربین نزدیک می شود) ، با نزدیک تر شدن سوژه به دوربین مداربسته و تابش بیش از حد نور IR بر روی سوژه و بازتاب آن به لنز دوربین، سوژه نظارتی در تصاویر دوربین سفید و غیرقابل شناسایی می شود، این مشکل به کمک تکنولوژی IR هوشمند مرتفع می گردد. 

 سنسور BSI  علاوه بر دوربین های مداربسته LightHunter ، دوربین های مداربسته مقرون به صرفه سری EasyStar برند UNV نیز دارای سنسورهای BSI بوده و حساسیت نوری بالاتری نسبت به سایر دوربین های هم رده در میان رقبا دارند.

 لنزهایی با قدرت انتقال بالا  نور عبوری از لنز دوربین مداربسته با توجه به زاویه آن، با واحد F.lux (بخوانید فلاکس) سنجیده می شود. لنزهای اختصاصی UNV دارای F.lux ای حداقل تا 15 درصد  و بالاتر نسبت به لنزهای عادی می باشد. در محیط های کم نور، F.lux دوربین مداربسته UNV تا 36 درصد نسبت به لنزهای عادی افزایش میابد. هنگامی که نور بیشتری تصویر را در سنسور شکل دهند، تصویر واضح تر خواهد شد، بنابراین تحت شرایط یکسان، لنزهای UNV قدرت انتقال نور بالاتر و وضوح تصویر بیشتری دارد.

 پوشش ضدانعکاس نور  معمولا لنز دوربین ها از شیشه یا پلاستیک ساخته شده است. اگر این لنزها به خوبی ساخته نشوند، سطح لنز حدودا 5% از نور محیط را منعکس خواهد کرد. اگر شدت نور محیط زیاد باشد، این نور توسط لنزهای داخل دوربین مداربسته چندین بار منعکس خواهد شد و باعث  ایجاد روشنایی خیره کننده(Flare) در تصویر می شود. برای حل این مشکل، Uniview با استفاده از فناوری SMC، پوششی ضد انعکاس (AR) بر روی لنزها قرار داده است. پوشش AR با کاهش انعکاس نور، درصد انتقال نور را افزایش می دهد. یک شیشه ی معمولی دارای بازتاب یک طرفه در حدود 4% و بازتاب کلی 8% در رنج نور مرئی می باشد. اگر لنز از شیشه ای با کیفیت بالا تولید گردد، انعکاس نور نسبت به شیشه ی عادی کاهش یافته و میزان آن به 1% می رسد. با کاهش اتلاف نور، اثراتی همانند نورهای خیره کننده به طور موثری سرکوب خواهد شد. پوشش AR همچنین به بهبود کیفیت و شفافیت تصاویر نیز کمک می کند.

درصد انتقال نور قبل و بعد از استفاده از پوشش AR
 

درصد انتقال نور قبل و بعد از استفاده از پوشش AR

کلام آخر

از آنجایی که قابلیت دید در شب دوربین مداربسته یکی از مهمترین ویژگی های آن به حساب می آید، در هنگام خرید دروبین ، بسته به مسافت و عمقی که میخواهید تحت نظارت قرار دهید، حتما به برد نور IR دوربین مداربسته دقت کنید. 

اگر نیاز به دیدن مشخصات رنگی سوژه نظارتی در شب دارید، به دنبال دوربین هایی با قابلیت دید در شب رنگی باشید، در این دوربین ها حساسیت نوری دوربین مداربسته (با واحد لوکس)، فاکتور اصلی سنجش دید در شب رنگی است. 

در نهایت، تکنولوژی های بکار رفته برای رسیدن به قابلیت دید در شب دوربین آی پی، تعیین کننده وضوح و کیفیت تصاویر در نور کم می باشد. بهترین دوربین های مداربسته با قابلیت دید در شب، از آخرین تکنولوژی روز برای رسیدن به بالاترین کیفیت تصاویر استفاده می کنند.

در نهایت بستگی به شما دارد که با توجه به نیازهای محیط نظارتی و قابلیت هایی که از دوربین انتظار دارید، بهترین دوربین مداربسته دید در شب را برگزینید.

دیدگاه


در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید !