بررسی دوربین مداربسته لنز موتورایز

بررسی دوربین مداربسته لنز موتورایز

5.0 1
بررسی دوربین مداربسته لنز موتورایز بررسی دوربین مداربسته لنز موتورایز

در این مقاله دوربین های مداربسته  قدرتمند و کاربردی لنز موتورایز برند UNV را بررسی می کنیم. این دوربین ها مخصوص پروژه هاییست که تمامی امکانات و قابلیت های پیشرفته را با هم و در یک دوربین، نیاز دارند.  
دوربین های مداربسته لنز موتورایز UNV، دارای قدرت زوم فوق العاده بوده و بسیار سریع و واکنش پذیر هستند. این دوربین ها دارای ویژگی های کاربردی محبوبی همانند اسلات کارت حافظه و ورودی صدا می باشند. حتی مدل تورت این دوربین ها دارای میکروفن داخلی نیز می باشد. تمامی این ویژگی ها و قابلیت های درخور توجه دیگر، باعث شده تا سه نوع دوربین مداربسته موتورایز برند Uniview را در این مقاله بررسی کنیم. 


ویژگی های کلی دوربین های لنز موتورایز UNV

رزولوشن

در کل، هر سه دوربین مداربسته مورد بحث با دو رزولوشن 4MP و 4K ارائه شده اند اما بیایید کمی به جزئیات بپردازیم.
دوربین های مداربسته 4MP این سری، توانایی تصویر برداری با رزولوشن 2560x1440 پیکسل و یا 2592x1520 پیکسل را دارند. تنها تفاوت بین این دو رزولوشن نسبت ابعاد تصویر است. 2560x1440 رزولوشن پیش فرض 16:9 است.  رزولوشن 2592x1520 پیکسل های بیشتری دارد اما نسبت ابعاد آن کمی غیر استاندارد است (1.71:1). تفاوت دیگر در نرخ فریم این دو رزولوشن است که در رزولوشن 2560x1440 نرخ فریم 25fps (فریم در ثانیه) است که با این نرخ فریم ویدئو بسیار روان و یکدست به نظر می رسد. اما در رزولوشن 2592x1520 نرخ فریم 20fps است که به نسبت کمی پایین تر می باشد. این دوربین ها نرخ فریم 30fps را نیز پشتیبانی می کنند اما برای رسیدن به آن باید رزولوشن را روی 2MP و یا  3MP تنظیم کنید.
دوربین های مداربسته  4K این سری توانایی ثبت تصاویر با کیفیت 8MP و رزولوشن 3840x2160 را دارند. نرخ فریم در کیفیت 4K حداکثر 20fps است اما در رزولوشن 4MP و یا 5MP می توانید فیلم برداری با 30 فریم در ثانیه داشته باشید. همچنین این دوربین ها از نرخ فریم 60fps نیز در رزولوشن 2MP پشتیبانی می کنند که برای ثبت تصاویر در محیط هایی با میزان تحرک بالا همانند خیابان ها، بسیار مناسب می باشد. پس همانطور که می بینید، دوربین های مداربسته موتورایز UNV دست شما را در انتخاب نوع استفاده از دوربین باز گذاشته اند. شما می توانید با توجه به نیاز نظارتی خود رزولوشن را روی بالاترین حد گذاشته و یا اگر نیاز به ثبت تصاویری با فریم بالا دارید نرخ فریم را روی 60fps قرار دهید.
تفاوت بین کیفیت 4MP و کیفیت 4K  در دو تصویر پایین قابل مشاهده است. اما در کل، هر دو رزولوشن کیفیت تصویر بسیار بالایی داشته و جزئیات تصویر را به خوبی نمایش می دهند.
 

 رزولوشن 4MP    رزولوشن 4K 


میزان زوم

ویژگی اصلی دوربین های مداربسته لنز موتورایز، قابلیت زوم اپتیکال تصویر از راه دور است. تمامی دوربین های این سری Uniview دارای فاصله کانونی 2.8  تا 12 میلی متر هستند و با این حساب میزان زوم عددی بیش از 4 برابر است.
با وجود اینکه تمامی دوربین ها لنز زوم یکسانی دارند، زاویه دید هر دوربین با توجه به رزولوشن تصویری آن متفاوت است. زاویه دید دوربین های مداربسته 4MP در عریض ترین حالت 91 درجه و در باریک ترین حالت 27 درجه است، این در حالیست که زاویه دید دوربین های 4K بین 114.8 تا 47.3 درجه است. بنابراین می توان نتیجه گرفت که زاویه دید دوربین های مداربسته 4MP کمی محدودتر از دوربین های 4K است.
 

 

برد دید در شب

مهم نیست روز باشد و یا شب، این دوربین ها تصاویر فوق العاده ای ارائه می دهند. هر شش دوربین مداربسته برد دید در شب خوبی دارند. مدل های ضد ضربه و تورت می توانند در تاریکی مطلق تا 30 متر دید داشته باشند، در حالی که دید در شب مدل بولت تا بالای 50 متر نیز میرسد. 
 

تصویر دید در شب دوربین موتورایز 4MP UNV


دارای استاندارد ضد آب IP67 

این دوربین های مداربسته دارای استاندارد ضد آب IP67 هستند و دوام بسیار بالایی دارند. این بدین معنیست که این دوربین ها، کاملا در برابر نفوذ گرد و غبار محفوظ هستند و می توانند برای مدت نیم ساعت در عمق 1 متری  آب غوطه ور شوند. بنابراین می توانید اطمینان خاطر داشته باشید که دوربین های شما از سخت ترین طوفان ها  نیز جان سالم به در می برند.

 

تصویر دوربین تورت موتورایز 4K UNV در باران


 

جعبه گشایی محصول

1. مستندات
2. اتصال ضد آب
3. شابلون دریل
4. متعلقات نصب
5. آچار هگز
6. دوربین مداربسته  بولت لنز موتورایز 

 

تمامی دوربین های مداربسته مورد بحث با پیچ ها و متعلقات نصب، الگوی دریل و مستندات محصول ارائه می شوند. در مستندات، شما راهنمای شروع سریع، راهنمای ضد آب و چک لیست بسته بندی محصول را پیدا خواهید کرد. مدل موتورایز بولت و دام ضد ضربه دارای آچار هگز نیز می باشد که در دوربین بولت از آن برای تنظیم زاویه لنز  و در دوربین دام از آن برای برداشتن کاور شیشه ای استفاده خواهید کرد.

نگاهی دقیق تر به دوربین بولت موتورایز UNV

 

دوربین مداربسته بولت موتوایز UNV، دوربینی با شکل ظاهری زیبا و متناسب می باشد که دارای لنز اپتیکال بوده و زاویه لنز آن به خوبی قابل تنظیم است. امکان تنظیم لنز دوربین در سه محور وجود داشته و دو پیچ هگز در دوربین تعبیه شده است. شل کردن پیچ اول که نزدیک به پایه قرار دارد امکان تنظیم افقی و عمودی دوربین را داده و شل کردن پیچ دوم که نزدیک به پشت کاور دوربین قرار گرفته، برای چرخش سر دوربین است.
در زیر دوربین دریچه ای وجود دارد که به وسیله دو پیچ چهارسوی کوچک بسته شده است. باز شدن این دریچه، امکان دسترسی به شیار کارت حافظه MicroSD را به شما می دهد. همچنین، دسترسی به لنز اپتیکال نیز از طریق این دریچه صورت می پذیرد که می توان با چرخاندن حلقه دور لنز، به صورت دستی لنز دوربین را زوم کرده و یا از حالت زوم خارج کرد. از آنجایی که امکان دسترسی به قطعات داخلی دوربین از طریق این دریچه وجود دارد، در حین بستن مجدد آن دقت کرده و اطمینان حاصل کنید که واشر محافظ آن به خوبی در اطراف درچه قرار گرفته و پیچ های آن محکم و سفت بسته شده است.

در انتهای پایه دوربین، سه نوع کابل وجود دارد: کابل اترنت RJ45، کابل برق 12v DC و کابل اتصال ورودی/خروجی صدا و آلارم. در دوربین 4K علاوه بر این کابل ها، کابل خروجی BNC نیز وجود دارد که از طریق آن می توانید دوربین خود را به صورت مستقیم و بی نیاز از شبکه، به مانیتور متصل کنید.

نگاهی دقیق تر به دوربین تورت موتورایز UNV

 


 

این دوربین مداربسته تورت موتورایز زیبا، حاصل ادغامی از قدرت و عملکرد دوربین مداربسته بولت و ظاهر کامپکت و دوام بالای دوربین دام است. این دوربین برای نصب به سه قطعه تفکیک می شود: پایه نصب، دوربین Turret و کلاهکی که دوربین را در جای خود نگه می دارد. برای تفکیک دوربین، کافیست از یک پیچ گوشتی دو سو استفاده کرده تا پیچ را شل کرده و کلاهک دوربین را به سمت موقعیت "باز" بپیچانید.در بین سه نوع دوربین مورد بحث، این دوربین ساده ترین اتصال ها را دارد که شامل یک اتصال اترنت و یک اتصال 12V DC است. دلیلی به وجود کابل خروجی صدا نیست چون همانطور که در ابتدا گفته شد این دوربین مجهز به میکروفن داخلیست

این یعنی، با تشکر از میکروفن کوچکی که در کنار لنز دوربین تعبیه شده، شما می توانید از قابلیت صدای این دوربین ها، در لحظه، و بدون فراهم کردن تجهیزات اضافی لذت ببرید.
همانند دوربین مداربسته بولت، دوربین مداربسته تورت نیز دارای یک محفظه کوچک است که به وسیله پیچ های چهارسو محکم شده است. داخل محفظه، شما دکمه ریست دوربین و شیار کارت حافظه را پیدا می کنید. اما برخلاف دوربین بولت، در دوربین تورت امکان دسترسی مستقیم به لنز زوم وجود ندارد.

 
 

نصب و راه اندازی تحت شبکه 

نصب دوربین های مداربسته موتورایز UNV به سادگی قرار دادن الگوی دریل ، دریل کردن سوراخ ها و محکم کردن دوربین در محل با استفاده از پایه های نصب است. از لحاظ کابل کشی، شما چندین انتخاب دارید، می توانید محل زیر دوربین را سوراخ کرده و کابل ها را از سقف رد کنید و یا کابل ها را از کنار دوربین رد کرده و در بیرون سقف و دیوارها بکشید. اگر گزینه دوم را انتخاب کردید، حتما از اتصال ضد آب برای حفاظت در برابر عوامل خارجی استفاده کنید.

هنگامی که دوربین ها نصب شد، زمان راه اندازی شبکه است. شما سه انتخاب در پیش رو دارید که ما آنها را از پیچیده ترین به ساده ترین راه لیست کردیم

پیچیده ترین راه اتصال دوربین به روتر

شما می توانید تنها با کشیدن کابل اترنت از دوربین به روتر و یا سوئیچ، دوربین را به شبکه خود متصل کنید. مزیت این روش در آن است که شما بجای خرید سوئیچ جدید، از تجهیزات فعلی استفاده می کنید. هرچند، یک سوئیچ معمولی تنها قابلیت انتقال داده را داشته و فقط دوربین مداربسته شما را به شبکه متصل می کند. بنابراین باید کابل کشی دومی برای برق رسانی 12ولت DC به دوربین انجام دهید. هنگامی که برق رسانی دوربین و اتصال آن به شبکه انجام شد، شما آماده رفتن به مرحله بعدی، یعنی ورود به رابط کاربری دوربین هستید.

 

 

اتصال دوربین به سوئیچ PoE

شما می توانید برای راه اندازی این دوربین ها، تنها یک کابل اترنت به آن ها متصل کنید. اما برای اینکه کابل اترنت، هم قابلیت برق رسانی را داشته و هم بتواند اطلاعات را منتقل کند، باید کابل را به سوئیچ PoE متصل کنید. مزیت بدیهی این روش، اتصال تنها یک کابل، به دوربین می باشد. هرچند نیاز است که هزینه ای صرف خرید سوئیچ شود. خبر خوب این است که برند UNV دارای سوئیچ های PoE متنوعی است که سرعت انتقال داده چشمگیری داشته و امکان کابل کشی PoE تا مسافت 250 متر را میسر می کند. سهولت نصب این روش کاملا ارزش صرف هزینه را دارد. هنگامی که دوربین به سوئیچ PoE متصل شد، شما آماده رفتن به مرحله بعدی هستید.

 

 

وارد شدن به رابط کاربری دوربین

اگر شما مطابق با یکی از روش های بالا، دوربینتان را نصب کرده اید، مرحله آخر کار، وارد شدن به رابط کاربری دوربین مداربسته می باشد. برای این کار، نرم افزار رایگان EZTools را دانلود و نصب کنید. این نرم افزار تمامی دوربین های مداربسته  Uniview موجود در شبکه شما را نشان می دهد. هنگامی که دوربین مورد نظر خود را در لیست دستگاه ها پیدا کردید، می توانید از نرم افزار EZTools رابط کاربری دوربین را باز کنید و یا می توانید آدرس IP دوربین را در مرورگر تایپ کنید. با کلمه ورود (admin) و پسورد (123456) پیش فرض وارد رابط کاربری شوید. اگر این اولین بار است که از طریق مرورگر خود وارد رابط کاربری Uniview می شوید، اعلانی از شما درخواست می کند که افزونه وب را دانلود و نصب کنید. بعد از اینکه افزونه را نصب کرده و با شرایط و ضوابط موافقت کردید، تصویر زنده دوربین باید قابل مشاهده باشد. 

 

 

ساده ترین راه: اتصال دوربین ها به Uniview NVR

ساده ترین راه برای راه اندازی دوربین های مداربسته اتصال آنها به پورت PoE دستگاه NVR Uniview است. دوربین ها را به NVR متصل کرده و به آن زمانی اختصاص دهید تا بوت شود بعد از چند ثانیه تصاویر دوربین ها را بر روی مانیتور می بینید، بدون آنکه نیاز به انجام کار و یا تنظیمی از سمت شما باشد. این قابلیت که plug & play نامیده می شود، سریع ترین و راحت ترین طریق راه اندازی دوربین های مداربسته UNV است.

 
 

استفاده از دوربین مداربسته لنز موتورایز Uniview

هنگامی که دوربین را راه اندازی کرده و به رابط کاربری دوربین وارد شدید، وقت آن است که دوربین را برای نظارت تنظیم و بهینه کنید. در این بخش از مقاله، ما نگاهی به رابط کاربری تحت وب Uniview می اندازیم

کنترل زوم

یقینا اولین کاری که بعد از نصب دوربین مداربسته انجام می دهید، تنظیم زوم است. زوم کردن با دوربین های موتورایز UNV بسیار سریع و آسان است. شما می توانید این کار را مستقیما از قسمت پخش زنده در رابط کاربری دوربین انجام داده و یا از طریق اپلیکیشن موبایل EZView انجام دهید. در هر صورت، کنترل های زوم بسیار سریع و واکنش پذیر هستند. هنگامی که روی یک نقطه زوم کردید، فوکوس خودکار دوربین بسیار سریع و دقیق انجام می شود. اگر هنوز نیاز به تنظیم فوکوس داشتید می توانید از طریق رابط کاربری وب و یا اپلیکیشن موبایل این کار را انجام دهید. هرچند مطمئنا نیازی به این کار نخواهد بود.

  
 

بررسی اجمالی رابط کاربری تحت وب

اولین نکته ای که در رابط کاربری تحت وب به چشم می آید، تنظیمات  و گزینه های زیاد آن است. این گزینه ها آنقدر زیاد و گسترده است که در یک مقاله نمی توان به تمامی آنها اشاره کرد. اگه فنی هستید، از چرخ زدن در میان این گزینه ها بسیار لذت خواهید برد. اما اگر فنی نیستید هم اشکالی ندارد، رابط کاربری به صورتی طراحی شده که شما به راحتی می توانید هر آنچه نیاز دارید را به سرعت پیدا کرده و تغییر دهید و این حسن برند uniview ست. رابط کاربری هم آنقدر پیچیده است که کاربران فنی را خرسند می کند و هم آنقدر مرتب و سازمان یافته است که کار کردن با آن برای مبتدی ها آسان می باشد.

برای اینکه یک پیش زمینه ذهنی از منو نرم افزار داشته باشید به تصاویر زیر نگاهی بیندازید.
 
 

کلام آخر

خوب، حالا که هرآنچه باید برای تصمیم گیری آگاهانه در انتخاب دوربین بدانید را شرح داده ایم، کدام نوع دوربین را ترجیح می دهید؟ دوربین موتورایز بولت، دام یا تورت؟ می توانید در بخش نظرات عقیده خود را با ما درمیان بگذارید حتی می توانید در صورت داشتن تجربه کار با این دوربین ها، نقد و بررسی خود را برای ما ارسال کنید، در نهایت اگر سوالی درباره این دوربین ها داشتید، کارشناسان فروش و فنی ما همیشه آماده پاسخ گویی و راهنمایی شما هستند. 

 

 

 

 

 

دیدگاه


در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید !