راهنمای انتخاب و خرید بهترین کابل شبکه (اترنت)

راهنمای انتخاب و خرید بهترین کابل شبکه (اترنت)

5.0 1
راهنمای انتخاب و خرید بهترین کابل شبکه (اترنت) راهنمای انتخاب و خرید بهترین کابل شبکه (اترنت)

به طور کلی مشتریان هنگام خرید کابل شبکه دو جنبه را در نظر می گیرند _ یکی کیفیت کابل و دیگری قیمت آن. تعویض مداوم کابل های اترنت بی کیفیت ،  هزینه مضاعفی را به مشتریان تحمیل می کند. اما چگونه می توان بهترین کابل اترنت را انتخاب و از کیفیت آن اطمینان حاصل کرد؟

در حقیقت، فاکتورهای زیادی برای انتخاب بهترین کابل شبکه وجود دارد. اما ما در این مقاله چند ویژگی اصلی که یک کابل شبکه باکیفیت، باید از آنها برخوردار باشد را خلاصه سازی کرده ایم. بنابراین قبل از تصمیم گیری، پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا انتها بخوانید.

ویژگی های بهترین کابل اترنت چیست؟

 یک کابل اترنت خوب باید تست های Fluke را با موفقیت پشت سر بگذارد 

تست Fluke (که توسط شرکت Fluke Networks صادر شده است) هم اکنون به عنوان معتبرترین معیار برای بیان کیفیت کابل اترنت شناخته می شود. این تست می تواند کیفیت کابل شبکه را براساس استانداردهای مختلف کابل همانند ANSI/TIA ، ISO/IEC 11801 و غیره آزمایش کند. همچنین این تست شامل آزمایش پچ کورد ، تست کانال ها و بررسی اتصال دائم کابل های فله ایست. تفاوت بین تست پچ کورد و تست کانال در این است که آزمون پچ کابل بسیار سختگیرانه تر است و بنابراین کابل هایی که از این تست عبور می کنند، عملکرد بالاتری دارند.

به طور معمول، برای شبکه های کوچک (همانند شبکه های خانگی) کابل اترنت، تنها نیاز به گذراندن تست کانال دارد. در حالی که کابل های پچ (همانند کابل Cat6 و یا بالاتر) که در دیتاسنترها استفاده می شوند باید تست پچ کورد را نیز بگذرانند. لازم به ذکر است که هنوز استاندار خاصی در صنعت برای کابل Cat 7 وجود ندارد. در مورد کابل های فله، معمولا اتصال دائم کابل ها، زیر 90 متر می باشد.  

اگرچه تست فلوک برای بسیاری از فروشندگان شناخته شده است، اما تمامی آنها نمی توانند تضمین کنند که کابل های شبکه ای که ارائه می کنند 100% آزمون های فلوک را گذرانده باشد. لذا مشتریان باید کابل های اترنت را از فروشندگانی خریداری کنند که بتوانند گزارش تست Fluke را برای اثبات کیفیت کابل اترنت، ارائه دهند.

 یک کابل اترنت خوب دارای نویز هم شنوایی (Crosstalk) پایین است 

عموما، یک کابل شبکه با نویز Crosstalk پایین، همیشه عملکرد خوبی دارد. اما چگونه می توان گفت که کابل دارای Crosstalk پایین است؟ 

در کابل های UTP، هرچه تعداد پیچش بیشتر باشد، اثر Crosstalk کمتر می شود. یعنی به طور مثال اگر ما دو عدد سیم با طول 1 متر را 10 بار بپیچانیم در نهایت یک زوج به هم تابیده 80 سانتی متری داریم و اگر 20 بار بپیچانیم یک زوج به هم تابیده 60 سانتی متری داریم. پس یک متر کابل 20 بار تابیده شده گرانتر از یک متر کابل 10 بار تابیده شده است. لازم به ذکر است که هر یک از چهار جفت سیم پیچ خورده باید دارای نرخ پیچش متفاوتی باشد تا Crosstalk بین جفت سیم ها به حداقل برسد. 
 


 در کابل های محافظت شده، شیلد بر روی Crosstalk تاثیر زیادی دارد. هرچه کابل از لایه محافظ بیشتری برخوردار باشد، میزان Crosstalk آن کمتر است. دو نوع کابل محافظت شده متداول در بازار وجود دارد. کابل FTP  و کابل SFTP. کابل FTP معمولا بر روی زوج سیم ها یک لایه ورق نازک آلمینیومی یا فویل داشته و روکش اصلی بر روی این فویل قرار داده می شود. این لایه فویل می تواند از Crosstalk کابل های مجاور جلوگیری کند. کابل SFTP بر روی زوج سیم ها هم شیلد و هم فویل دارند سپس روکش اصلی بر روی آن قرار داده می شود. میزان Crosstalkدر این کابل ها، کمترین حد ممکن است.

 یک کابل اترنت خوب از سیم مسی عاری از اکسیژن استفاده می کند 

مواد تشکیل دهنده کابل، به ویژه مس هادی، بیشترین تاثیر را بر روی قیمت کابل اترنت دارد. نوع فلزات هادی در کابل های ارائه شده توسط تولیدکنندگان، متفاوت می باشد. اما در کل بهترین آن ها سیم آلمینیومی با روکش مس و سیم مسی است (فلزات از جمله سیم مسی عاری از اکسیژن، سیم مسی خالص و سیم مسی بدون روکش). اما چه تفاوتی بین این کابل ها وجود دارد و کدامیک را انتخاب کنیم؟

در واقع بزرگترین تفاوت بین آن ها خلوص مس است که در اصل تعیین کننده کیفیت کابل اترنت می باشد. هرچه مس خالص تر باشد، افت سیگنال شما کمتر خواهد شد. خلوص مس در کابل ها به ترتیب صعودی به نزولی زیر می باشد:

سیم مسی عاری از اکسیژن> سیم مسی خالص> سیم مسی بدون روکش> سیم آلمینیومی با روکش مس

از آنجایی که خلوص مس قیمت کابل را بالا می برد، می توان گفت که ترتیب کابل ها از لحاظ بیشترین قیمت نیز به همین منوال است. بنابراین برای عملکرد بالاتر (افت سیگنال کمتر)، بهتر است که سیم مسی عاری از اکسیژن با خلوص مس حداکثر 99.95% را انتخاب کنید.
 


 

 یک کابل اترنت خوب باید ضدحریق باشد 

عموما روکش کابل اترنت در دو نوع روکش اشتعال پذیر و روکش ضد حریق موجود می باشد. کابل های ضد حریق به گونه طراحی شده اند که مانع از گسترش آتش به مناطق جدید شوند. بنابراین از لحاظ امنیتی بهتر است که در کابل کشی از چنین کابل هایی استفاده شود. علاوه بر آن، انواع و گروه بندی کابل های ضد حریق متفاوت می باشد. از جمله این کابل ها می توان به CM، CMR ، CMP، LSZH و غیره اشاره کرد. به طور معمول کابل های اترنت با روکش PVC CM و LSZH در سینی و لوله های کابل استفاده می شوند. در صورت استقرار کابل در کانال های تهویه یا تجهیزات انتقال هوا باید از کابل های CMP (کابل Plenum) استفاده کنید.
 

 

یک کابل اترنت خوب دارای عایق HDPE است 

پلی اتیلن یک پلیمر کریستالی است که در صنعت کابل سازی کاربرد بالایی دارد. ویژگی های خاص این پلیمر آن را به ماده ای مطلوب برای تولید عایق کابل تبدیل کرده است. این عایق در دو نوع LDPE (پلی اتیلن با چگالی پایین) و HDPE (پلی اتیلن با چگالی بالا) موجود می باشد. در کل عایق HDPE مقاوت بالاتری در برابر رطوبت، خوردگی ، سایش و ضربات مکانیکی دارد. اگر نیاز به دفن کابل در زیر زمین باشد، عایق HDPE مسلما انتخاب بهتری خواهد بود. اما در کل انعطاف کابل LDPE بیشتر است.

کلام آخر

پس از خواندن این مقاله دانستید که یک کابل شبکه باکیفیت، ویژگی های مهمی دارد که اغلب توسط کاربران نادیده گرفته می شود. توجه کردن به این ویژگی ها شما را به سمت انتخاب و خرید بهترین کابل شبکه هدایت می کند.

دیدگاه


در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید !